280124 Pani Telimena

Pani Telimena

program Elżbiety Goetel i Cezarego Paciorka

Telimena jest najbardziej tajemniczą, a zarazem barwną postacią Pana Tadeusza. Znana jako dama oczytana, która ma wyrobione zdanie na temat sztuki i światowej mody. Podróżowała po świecie, wielokrotnie spędzała zagranicą długie okresy czasu. Program ma bardzo ciekawą oprawę muzyczną. Trzy pierwsze utwory to kompozycje Cezarego Paciorka a ostatni to polonez z filmu Andrzeja Wajdy, którego autorem jest Wojciech Kilar a Cezary Paciorek interpretuje go jazzowo.
 
 
Program zaprezentowany został 28 stycznia 2024 roku. Wystarczy kliknąć w okienko powyżej, by posłuchać nagrania udostępnianego dla sztokholmskiej Polonii. Elżbieta Goetel-Dąbkowska ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Występowała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i kilkunastu filmach oraz produkcjach telewizyjnych. Była jedną z osób, których wizerunek znalazł się w 2019 na muralu „Kobiety Wolności” na stacji PKM Strzyża w Gdańsku. Cezary Paciorek – Czarek pianista, akordeonista, kompozytor i aranżer. Absolwent, a od 2012 roku wykładowca, Akademii Muzycznej w Gdańsku.
 
Ten strumień jest tylko z fonią. Można odtwarzać go ze smartfonem, tabletem, laptopem itd. Podłączenie sobie słuchawek zapewni lepszy dźwięk. Jeszcze lepszy można uzyskać przez podłączenie urządzenia prostym kabelkiem z domowym zestawem audio. Przewidziana jest dla członków polonijnych stowarzyszeń w Szwecji pomoc z konfiguracją, by uzyskać w domu optymalną jakość dla odsłuchu indywidualnego lub w kameralnym gronie. Na żywo transmisja dźwięku z comiesięcznych spotkań Krakowskiego Salonu Poezji w Gdańsku udostępniana zostaje na facebook w profilu Loża Benjamina, a także Stowarzyszenia Polek w Szwecji oraz Sztokholmskiego Salon Poezji. Jest także oddzielna strona z linkami do udostępnionych transmisji >>> 
 


Projekt Benjamin's Psychoacoustic Lab  z foniczną transmisją dla poezji z oprawą muzyczną jest autorską koncepcją zaprezentowaną na łamach szwedzkiego organu Organisation Internationale des Scénographes, Techniciens et Architectes de Théâtre i realizowaną na bazie technologii Facebook i Google
 

Spotkania Krakowskiego Salonu Poezji w Gdańsku organizowane są od wielu lat w Ratuszu Staromiejskim, który jest siedzibą Nadbałtyckiego Centrum Kultury,  działającego pod nadzorem Marszałka Województwa Pomorskiego. Inicjatorką i gospodynią spotkań w Gdańsku jest Marta Kalmus - Jankowska.
 

Anna Dymna w 2002 roku zainicjowała odbywający się w niedzielne przedpołudnia Krakowski Salon Poezji w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Zajęła się jego prowadzeniem z Józefem Opalskim, Bronisławem Majem oraz Krzysztofem Orzechowskim. Teraz spotkania odbywają co tydzień w Narodowy Teatrze Starym.

Komentarze