180224 Rupi Kaur

RUPI KAUR zabiera nas w podróż przez stratę, żałobę do nowego życia i pokazuje jak bardzo odporne jest ludzkie serce... Jej wiersze z tomiku Słońce i jej kwiaty czytają: Anna Kociarz (scenariusz) i Julia Dmochowska (oprawa muzyczna). To drugi tomik poezji tej kanadyjskiej poetki, pisarki, ilustratorki i performerki. Jej pierwszy tomik Mleko i miód  znalazł się 2014 roku na liście bestsellerów New York Timesa.


 Program zaprezentowany został 18 lutego 2024 roku. Wystarczy kliknąć w okienko powyżej, by posłuchać nagrania udostępnianego dla sztokholmskiej Polonii. W Słońcu i jej kwiatach młoda autorka eksploruje bardzo ważne tematy: utratę, miłość i tożsamość. Opowiada o nich w sposób szczery, przystępny i pięknie surowy. Wiersze mają długość od jednej linijki do kilku stron, ale większość utrzymana jest w stylu, który stał się charakterystycznym dla Kaur: krótkimi i nieskomplikowanymi wersami, które wydają się mówić o wiele więcej w sumie niż suma ich części. Wiersz porównujący proces rozwoju osobistego do cyklu życia kwiatu odzwierciedla podział całego tomiku. Składa się z pięciu części: „więdnięcie”, „upadek”, „zakorzenienie”, „wzrost” i „rozkwit”).

Oto przepis na życie
powiedziała moja matka
trzymając mnie w ramionach gdy płakałam
pomyśl o kwiatach które co roku
sadzisz w ogrodzie
nauczą cię
że ludzie też
muszą zwiędnąć
opaść
zapuścić korzenie
wzejść
by rozkwitnąć

  

Anna Kociarz-Konopińska - o której Wikipedia podaje: aktorka teatralna i filmowa jest od 1999 roku w zespole Teatru Wybrzeże

Julia Dmochowska - to studentka, która wystąpiła w muzykalach: Korczak, Skrzypek na dachu, Doktor Żywago, Gorączka Sobotniej Nocy, a także operach Carmen i Traviata.

Transmitowany z Gdańska strumień jest tylko z fonią. Można go odtwarzać ze smartfonem, tabletem, laptopem itd. Podłączenie sobie słuchawek zapewni lepszy dźwięk. Jeszcze lepszy można uzyskać przez podłączenie urządzenia prostym kabelkiem z domowym zestawem audio. Przewidziana jest dla członków polonijnych stowarzyszeń w Szwecji pomoc z konfiguracją, by uzyskać w domu optymalną jakość dla odsłuchu indywidualnego lub w kameralnym gronie. Na żywo transmisja dźwięku z comiesięcznych spotkań Krakowskiego Salonu Poezji w Gdańsku udostępniana zostaje na facebook w profilu Loża Benjamina, a także Stowarzyszenia Polek w Szwecji oraz Sztokholmskiego Salon Poezji. Jest także oddzielna strona z linkami do udostępnionych transmisji >>> 
 


Projekt Benjamin's Psychoacoustic Lab  z foniczną transmisją dla poezji z oprawą muzyczną jest autorską koncepcją zaprezentowaną na łamach szwedzkiego organu Organisation Internationale des Scénographes, Techniciens et Architectes de Théâtre i realizowaną na bazie technologii Facebook i Google
 

Spotkania Krakowskiego Salonu Poezji w Gdańsku organizowane są od wielu lat w Ratuszu Staromiejskim, który jest siedzibą Nadbałtyckiego Centrum Kultury,  działającego pod nadzorem Marszałka Województwa Pomorskiego. Inicjatorką i gospodynią spotkań w Gdańsku jest Marta Kalmus - Jankowska.
 

Anna Dymna w 2002 roku zainicjowała odbywający się w niedzielne przedpołudnia Krakowski Salon Poezji w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Zajęła się jego prowadzeniem z Józefem Opalskim, Bronisławem Majem oraz Krzysztofem Orzechowskim. Teraz spotkania odbywają co tydzień w Narodowy Teatrze Starym.

Komentarze