280424 Salon Piekielny

Ludzi bardziej fascynuje piekło niż raj. Do takiego wniosku doszli badacze neuroinżynierii medycznej, którzy badali oddziaływanie obrazu Hieronima Boscha Ogród rozkoszy ziemskich na oglądających. Oczy badanych skupiały przede wszystkim się na części tryptyku przedstawiającej piekło. Czarci salon poezji zabiera słuchaczy w wędrówkę piekielną, w której odbędą się dantejskie sceny.

28 kwietnia 2024 Krakowski Salon Poezji w Gdańsku zaprosił do piekielnych kręgów Alighieri Dantego. Program przygotowała Marzena Nieczuja Urbańska i podczas prezentacji wsparł ją Jerzy Gorzko. Włączali również słuchaczy, by przeczytali fragment z Boskiej Komedii. Krążyli wśród słuchaczy posadzonych w 9 kręgach. Losowo wybrany przez nich słuchacz czytał stosowny cytat, który był w  wydrukowanym programie. Piekielne granie przygotowali i zaserwował Paweł Zagańczyk. 

Słuchając transmisji nie można uczestniczyć w tym interaktywnym Salonie, ale są ma to inne zalety, bo łatwiej jest się wczuć w treść. W Gdańsku była w niedzielne przedpołudnie przepiękna pogoda. Świecące za oknami słońce kłóciło się z piekielną atmosferą tworzoną w XVI wiecznej Sali Mieszczańskiej gdańskiego Ratusza Staromiejskiego.

Marzena Nieczuja-Urbańska - o której Wikipedia podaje: aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa; reżyserka i pierwsza w Polsce pieśniarka fado jest od 1987 roku aktorką Teatru Wybrzeże

Jerzy Gorzko - w Teatrze Wybrzeże jest od lat ponad czterdziestu. Stworzył w tym czasie wiele fantastycznych ról i właściwie nikt nie wyobraża sobie Wybrzeża bez jego potężnej sylwetki, długich, teraz już siwych włosów, a przede wszystkim niezwykłej empatii i zaangażowania w pracę. 


Paweł Zagańczyk to wykładowca w Akademii Muzycznej w Gdańsku, który koncertuje w Polsce i Europie – występował na Litwie, Ukrainie, Słowacji, w Austrii, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Hiszpanii, Szwecji, Niemczech, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Transmitowany z Gdańska strumień jest tylko z fonią. Można go odtwarzać ze smartfonem, tabletem, laptopem itd. Podłączenie sobie słuchawek zapewni lepszy dźwięk. Jeszcze lepszy można uzyskać przez podłączenie urządzenia prostym kabelkiem z domowym zestawem audio. Przewidziana jest dla członków polonijnych stowarzyszeń w Szwecji pomoc z konfiguracją, by uzyskać w domu optymalną jakość dla odsłuchu indywidualnego lub w kameralnym gronieNa żywo transmisja dźwięku z comiesięcznych spotkań Krakowskiego Salonu Poezji w Gdańskudostępniana zostaje na facebook w profilu Loża Benjamina, a także Stowarzyszenia Polek w Szwecji oraz Sztokholmskiego Salon Poezji. Jest także oddzielna strona z linkami do udostępnionych transmisji >>> 
 


Projekt Benjamin's Psychoacoustic Lab  z foniczną transmisją dla poezji z oprawą muzyczną jest autorską koncepcją zaprezentowaną na łamach szwedzkiego organu Organisation Internationale des Scénographes, Techniciens et Architectes de Théâtre i realizowaną na bazie technologii Facebook i Google
 

Spotkania Krakowskiego Salonu Poezji w Gdańsku organizowane są od wielu lat Ratuszu Staromiejskim, który jest siedzibą Nadbałtyckiego Centrum Kultury,  działającego pod nadzorem Marszałka Województwa Pomorskiego. Inicjatorką i gospodynią spotkań w Gdańsku jest Marta Kalmus - Jankowska.
 

Anna Dymna w 2002 roku zainicjowała odbywający się w niedzielne przedpołudnia Krakowski Salon Poezji w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Zajęła się jego prowadzeniem z Józefem OpalskimBronisławem Majem oraz Krzysztofem Orzechowskim. Teraz spotkania odbywają co tydzień w Narodowy Teatrze Starym.

Komentarze