240324 Piekno męża

Piękno męża kanadyjskiej poetki Ann Carson jest poetycką narracją o miłości, małżeństwie i życiu o zdradzie. Oszczędny, minimalistyczny język wpisuje jednostkowe doświadczenie w literacki kanon, odsłaniając nierozerwalny związek życia i sztuki. Nie oznacza to, że opowiadająca swoje doświadczenie kobieta czuje się postacią literacką – literatura i sztuka stanowią tu raczej istotę jej tożsamości.Wiersze Anne Carson z tomiku Piękno męża w tłumaczeniu Olgi Kubińskiej 24 marca 2024 czytali: Justyna Bartoszewicz i Marek Tynda, Opracowanie muzyczne – Maja Miro. 

Transmisję z tego spotkania w Gdańsku można posłuchać tylko na facebook przez kliknięcie tutaj w link z tytułem ["Piekno męża" - transmisja foniczna Krakowski Salon Poezji w Gdańsku dla Sztokholmu]. Można to zrobić bez logowania na fb zamykając pole dialogowe pojawiające się w nowo otwartej stronie. Odtwarzanie na żywo jest podstawowy celem transmisji, a jej przesunięcie w czasie jest dodatkową możliwością.

 

Niestety odtwarzanie tu bezpośrednio na ogólnodostępnej stronie w Google blokują jakieś automatyczne funkcje facebook. Prawdopodobnie gdzieś jakiś pracownik marketingu coś sobie ustawił, co sztuczna inteligencja interpretuje, że ma tu miejsce naruszenie praw autorskich, a nie szczera zachęta do zapoznania się z poezją z tej książki. 


Cytaty o Anne Carson

W swojej prozie, poezji i pracy naukowej zaciera granice pomiędzy starożytnością a współczesnością, modernizmem i postmodernizmem, Kanadyjczykami i Amerykanami. Tajemnice, ich dowolne ukrywanie i ujawnianie się, stanowią centralny motyw jej twórczości. Porusza kwestię seksualności innych pisarzy.

Z wykształcenia klasycystka, interesująca się literaturą porównawczą , antropologią , historią i sztuką, Carson łączy w swojej twórczości idee i tematy z wielu dziedzin. Ona często referencje, modernizuje i przekłada starożytnego greckiego i literatury łacińskiej - pisarzy, takich jak Ajschylos , Catullusa , Eurypidesa , Homera , Ibycus , Mimnermos z Kolofonu , Safony , Simonides , Sofoklesa , Stesichorus i Tukidydesa. Jest także inspirowana i nawiązuje do bardziej współczesnych pisarzy i myślicieli, takich jak Emily Brontë , Paul Celan , Emily Dickinson , Georg Wilhelm Friedrich Hegel , Friedrich Hölderlin , Franz Kafka , John Keats , Gertrude Stein , Simone Weil i Virginia Woolf . Wiele jej książek łączy w różnym stopniu formy poezji, eseju, prozy, krytyki, tłumaczenia, dialogu dramatycznego, beletrystyki i literatury faktu.


na temat zaangażowanych w spotkanie 24 IV 2024

Anne Carson – poetka modernistyczna. Absolwentka filologii klasycznej. Wykładała na McGill University oraz University of Michigan. Wygrała wiele prestiżowych nagród, w tym Griffin Poetry Prize, T. S. Eliot Award (jako pierwsza kobieta), Lannan Literary Award i inne.

Olga Kubińska - literaturoznawczyni, dr hab. nauk humanistycznych, profesor uczelni Instytutu Anglistyki i Amerykanistyki Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego

Justyna Bartoszewicz - aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna jest absolwentką wrocławskiej filii PWST

Marek Tynda aktor teatralny i filmowy, który aktualnie  współpracuje w Gdańsku i jest także absolwentem wrocławskiej filii PWST

Maja Miro-Wiśniewska - multiflecistka, specjalizująca się w grze na poprzecznych fletach historycznych, kompozytorka.  Jest prezesem Fundacji Silva Rerum, działającej na rzecz muzyki wykonywanej na instrumentach historycznych oraz muzykiem zespołu Silva Rerum arte

Transmitowany z Gdańska strumień jest tylko z fonią. Można go odtwarzać ze smartfonem, tabletem, laptopem itd. Podłączenie sobie słuchawek zapewni lepszy dźwięk. Jeszcze lepszy można uzyskać przez podłączenie urządzenia prostym kabelkiem z domowym zestawem audio. Przewidziana jest dla członków polonijnych stowarzyszeń w Szwecji pomoc z konfiguracją, by uzyskać w domu optymalną jakość dla odsłuchu indywidualnego lub w kameralnym gronie. Na żywo transmisja dźwięku z comiesięcznych spotkań Krakowskiego Salonu Poezji w Gdańsku udostępniana zostaje na facebook w profilu Loża Benjamina, a także Stowarzyszenia Polek w Szwecji oraz Sztokholmskiego Salon Poezji. Jest także oddzielna strona z linkami do udostępnionych transmisji >>> 
 


Projekt Benjamin's Psychoacoustic Lab  z foniczną transmisją dla poezji z oprawą muzyczną jest autorską koncepcją zaprezentowaną na łamach szwedzkiego organu Organisation Internationale des Scénographes, Techniciens et Architectes de Théâtre i realizowaną na bazie technologii Facebook i Google
 

Spotkania Krakowskiego Salonu Poezji w Gdańsku organizowane są od wielu lat w Ratuszu Staromiejskim, który jest siedzibą Nadbałtyckiego Centrum Kultury,  działającego pod nadzorem Marszałka Województwa Pomorskiego. Inicjatorką i gospodynią spotkań w Gdańsku jest Marta Kalmus - Jankowska.
 

Anna Dymna w 2002 roku zainicjowała odbywający się w niedzielne przedpołudnia Krakowski Salon Poezji w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Zajęła się jego prowadzeniem z Józefem Opalskim, Bronisławem Majem oraz Krzysztofem Orzechowskim. Teraz spotkania odbywają co tydzień w Narodowy Teatrze Starym.

Komentarze